![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjSZok5Rxo24fxrfdYOUZXgx-XWHiKHkV5ftvqmfqG4eP7v7U7SQ-xy09Oke7uG5H3bUW6q6ytOda9qYeeEQryr0qtzfqZUoOJXjPnw8Eo9dxtkZqvgS3anFxux_dRdIvmFkNqJLK08o3o/s1600-rw/monumentul-eroilor-bosanci.jpg)
Ziua Națională a României, care anul acesta a coincis cu Centenarul Marii Uniri, a fost ignorată completă de Primăria comunei Bosanci din județul Suceava. Mai mult, Monumentul Eroilor din localitate a a fost lăsat, la 1 decembrie, sub un morman de zăpadă.
Sătul de indolența Primăriei, a doua zi, duminică, 2 decembrie, localnicul Ioan Oloieri a pus mâna pe lopată, a făcut curățenie în jurul monumentului și a aprins două candele în memoria eroilor bosânceni.
La Monumentul Eroilor a fost amplasată și o coroană de flori care a fost reciclată după ce anterior a fost folosită și în urmă cu șapte luni, la Ziua Eroilor din 17 mai 2018.
![]() |
Monumentul Eroilor din Bosanci, îngropat în zăpadă de Ziua Națională a României, la Centenarul Marii Uniri |
![]() |
O coroană de flori reciclată după șapte luni a fost depusă la Monumentul Eroilor din Bosanci |
![]() |
Coroana de flori a fost folosită prima dată de Ziua Eroilor, la 18 mai 2018 |