Miercuri, 19 decembrie 2018, la sediul Primăriei municipiului Suceava a fost semnat contractul pentru construirea unui nou pod peste râsul Suceava. Licitația a fost câștigată de o asociere formată din SC Cornell’s Floor SRL Botoșani, SC Comir SRL Botoșani și SC Aria Construct SRL Alba Iulia.
Conform contractului, noul pod va avea o lungime de 104,4 metri carosabil, o lățime totală de 11,20 metri şi trotuare de câte 1,5 metri pe fiecare latură. Durata de execuție a contractului este de 24 de luni.
Podul va fi construit în aval de podul de la Bazar, în zona dintre stația de epurare și centrala termică a orașului.
„Este unul din proiectele prioritare pentru municipalitate în vederea fluidizării traficului din oraș. Sperăm ca lucrările să înceapă în cât mai scurt timp”, a declarat Ion Lungu.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj4xFmPoHizK8OwwnklkXGmUd_gIlq1WIgtcp8c4hFdHI3SCF2QJ546rwvUauvq5SVWjZMeu5BZAR_5UzTwNijHK7RY0JDEfv_XOuU_8HBAa3QFyS8qynrH74bg1X1IFWzLeQkiLp36-RE/s1600-rw/ion-lungu-semnare-contract-pod-suceava-01.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhNSWlAS45JMPY-B7z1bBVxNTuPwmai5oYMHtuDMdbymqaSAVraL9aElvx2fSRkvqqDPeyDYU-fKqQ-fgV0oSWHfyw4cl-p79c8iaVKvMboAZ7M-YpSWqSPBmNqRWSGeq3ajdGkF-P-aQ4/s1600-rw/ion-lungu-semnare-contract-pod-suceava-02.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEifgPGSZWP8uHZOIjgWW3qGqPEdeV31GMm6qyDD7a8e8XGgSKPV-SYvSuhn_w7ycCK57Ua7GjiLkUxRhvs7rAGSIAti7zVJOodXmks1ZrlQimFnr10rLBGQkmSfNYzUsosOZfIgiaRBHTY/s1600-rw/ion-lungu-semnare-contract-pod-suceava-03.jpg)
Conform contractului, noul pod va avea o lungime de 104,4 metri carosabil, o lățime totală de 11,20 metri şi trotuare de câte 1,5 metri pe fiecare latură. Durata de execuție a contractului este de 24 de luni.
Podul va fi construit în aval de podul de la Bazar, în zona dintre stația de epurare și centrala termică a orașului.
„Este unul din proiectele prioritare pentru municipalitate în vederea fluidizării traficului din oraș. Sperăm ca lucrările să înceapă în cât mai scurt timp”, a declarat Ion Lungu.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj4xFmPoHizK8OwwnklkXGmUd_gIlq1WIgtcp8c4hFdHI3SCF2QJ546rwvUauvq5SVWjZMeu5BZAR_5UzTwNijHK7RY0JDEfv_XOuU_8HBAa3QFyS8qynrH74bg1X1IFWzLeQkiLp36-RE/s1600-rw/ion-lungu-semnare-contract-pod-suceava-01.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhNSWlAS45JMPY-B7z1bBVxNTuPwmai5oYMHtuDMdbymqaSAVraL9aElvx2fSRkvqqDPeyDYU-fKqQ-fgV0oSWHfyw4cl-p79c8iaVKvMboAZ7M-YpSWqSPBmNqRWSGeq3ajdGkF-P-aQ4/s1600-rw/ion-lungu-semnare-contract-pod-suceava-02.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEifgPGSZWP8uHZOIjgWW3qGqPEdeV31GMm6qyDD7a8e8XGgSKPV-SYvSuhn_w7ycCK57Ua7GjiLkUxRhvs7rAGSIAti7zVJOodXmks1ZrlQimFnr10rLBGQkmSfNYzUsosOZfIgiaRBHTY/s1600-rw/ion-lungu-semnare-contract-pod-suceava-03.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjfr6OrSprjb6fyaf1oBOtuJmm8FvHQiwiXYwCVdxEGSPY1Ylj2BbCvVRAusAUCn2yWvNKk8ow1Yem09z7w4GNzTj9I4zbtanTAYq-XJAKNlb0q5OfZ0y36F1fXMjEmpJ_0tNS1etcVEF4/s1600-rw/ion-lungu-semnare-contract-pod-suceava-04.jpg)