Orașul paralel de pe facebook-ul lui Lucian Harșovschi: peste 50 de conturi false produc 90% dintre comentariile și distribuirile de pe pagina viceprimarului



Pagina de Facebook a viceprimarului Lucian Harșovschi are peste 17.000 de abonați. Dar, paradoxal, 95% dintre distribuiri și 80-90% dintre comentarii, toate laudative, sunt generate întotdeauna de aceleași aproximativ 50 de persoane. În schimb, comentariile negative lipsesc cu desăvârșire.


Deși sunt foarte activi pe Facebook, pe cei mai mulți dintre fanii viceprimarului Lucian Harșovschi nu îi cunoaște nimeni în viața reală. Dintr-un motiv cât se poate de simplu: nu există în realitate. Sunt doar conturi false.

În orașul paralel de pe pagina viceprimarului totul e bine, frumos și roz.

Am analizat ultimele zece postări ale lui Lucian Harșovschi și am aplicat cele șase criterii enumerate de MalwareFox.com pentru identificarea conturilor false de pe Facebook. Printre persoanele care frecvent adaugă comentarii la postări sau distribuie conținutul publicat de viceprimar am identificat peste 50 de conturi de Facebook evident false sau cu caracteristici specifice conturilor false și doar cinci-șase persoane reale.

Există și posibilitatea ca două-trei dintre aceste conturi să aparțină unor persoane reale, dar în acest caz nu am reușit să le identificăm corespunzător pentru că prezintă caracteristici evidente ale unor conturi false, așa cum sunt ele enumerate de MalwareFox.

Priviți, de exemplu, această captură din secțiunea de comentarii de la una dintre postările de zilele trecute. Toate cele opt comentarii din imagine au fost publicate de pe conturi false.Cuvântul de ordine: „Felicitări!”.



Unul dintre comentarii, alt treilea de jos în sus, a fost adăugat de Ionuț Popescu. „Felicitări” și „bravo”, la fel ca în toate celelalte comentarii.

Dar să vedem cine este Ionuț Popescu. Contul lui de facebook a devenit activ din septembrie 2019. În cele cinci luni de activitate, Ionuț Popescu a avut 81 de postări pe profilul personal, dintre care 78 au fost doar distribuiri ale postărilor lui Lucian Harșovschi.

Singura postare cu conținut personal reprezintă o fotografie cu un bărbat în vârstă, iar textul din descriere este „Te iubesc tatăl meu scump! Dumnezeu să-ți dea sănătate!”.

Nu este însă cazul ca acest mesaj să vă emoționeze prea tare. Ne aflăm în fața unui cont fals. Atât fotografia de la profil, cât și fotografia presupusului tată sunt descărcate de site-ul ShutterStock, cea mai mare bancă de imagini din lume.



Acesta este doar un exemplu. În total, printre cei mai devotați admiratori ai viceprimarului Lucian Harșovschi am identificat peste 50 de conturi false.

Unele sunt active din septembrie - octombrie 2019, altele din ianuarie 2019, iar câteva au chiar trei-patru ani de activitate.

Câteva dintre acest conturi sunt folosite doar pentru a distribui postările viceprimarului în zeci de grupuri de pe Facebook. Altele distribuie pe profilul personal și adaugă comentarii laudative la adresa viceprimarului sau le răspund celor care îi critică câtuși de puțin activitatea.



L-am contactat pe Lucian Harșovschi cu privire la acest subiect și vom actualiza articolul dacă va transmite un punct de vedere.


ANEXĂ:
Lista completă a conturilor false sau cu caracteristici specifice conturilor false care îi distribuie postările sau îl laudă în comentarii pe viceprimarul Lucian Harșovschi:

Ionut Popescu - https://www.facebook.com/profile.php?id=100019932737691



Mirabela Popovici - https://www.facebook.com/mirabela.popovici.1297



Valerian Dumitrescu - https://www.facebook.com/valerian.dumitrescu.9



Renata Vasluianu - https://www.facebook.com/renata.vasluianu.3



Valentin Airinei - https://www.facebook.com/valentin.huianu



Ion Drescu - https://www.facebook.com/ion.drescu



Dan Popescu - https://www.facebook.com/profile.php?id=100032968787312



Ilinca Amariei - https://www.facebook.com/ilinca.huianu



Cornelius Vasile - https://www.facebook.com/vasile.ignatescu.7



Ionut Bogdan Ariton - https://www.facebook.com/profile.php?id=100011524695255



Siminiuc Alexandru - https://www.facebook.com/siminiuc.alexandru.9



Aurica Balan - https://www.facebook.com/aurica.balan.10420/



Ioana Hagiu - https://www.facebook.com/ioana.hagiu.1481



Delione Alex Martincu - https://www.facebook.com/delia.iliuta



Niculescu Eliza - https://www.facebook.com/niculescu.eliza/



Ciprian Manolache - https://www.facebook.com/galeata.bogdan.7



Dimitrie Leonti - https://www.facebook.com/dimitrie.leonti



Ciprian Breaban - https://www.facebook.com/ciprian.breaban.7



Dan Iremciuc - https://www.facebook.com/dan.iremciuc.5



Dobrean Maria - https://www.facebook.com/dobrean.maria.3



Florina Adrioaia - https://www.facebook.com/florina.andrioaia



Ana Maria Irimese - https://www.facebook.com/anamaria.irimese



Maria Gramada - https://www.facebook.com/maria.gramada.125



Adrian Liciu - https://www.facebook.com/adrian.liciu.90



Ana Maria Irimescu - https://www.facebook.com/anamaria.irimescu.96



Amalia Alma - https://www.facebook.com/amalia.alma.963



Călin Gubanu - https://www.facebook.com/guga.viorel



Ionut Cuceu - https://www.facebook.com/ionut.cuceu.9



Ungureanu Elena - https://www.facebook.com/ungureanu.elena.16906



Matilda Pop - https://www.facebook.com/matilda.pop.31



Eugen Toader - https://www.facebook.com/eugen.toader.1650



Mihalache Cristian - https://www.facebook.com/mihalache.cristian.94



Raluca Obreja - https://www.facebook.com/raluca.obreja.5



Veronica Matei - https://www.facebook.com/veronica.matei.79677



Nicoleta Iacob - https://www.facebook.com/nicoleta.iacob.7



Bogdan Iosif - https://www.facebook.com/bogdan.iosif.923



Valentina Popescu - https://www.facebook.com/valentina.popescu.7568



Anton Andre - https://www.facebook.com/anton.andre.378



Alexandru Manecan - https://www.facebook.com/alexandru.manecan.3



Madalina Balan - https://www.facebook.com/madalina.balan.9634



Mihai Iri M - https://www.facebook.com/iris.mihai.334



Crina Apetroaie - https://www.facebook.com/crina.apetroaie



Vasilica Miron - https://www.facebook.com/vasilica.miron.96



Maria Ailincai - https://www.facebook.com/maria.popoveniiuc.5



Vasile Ioan Cioban - https://www.facebook.com/profile.php?id=100012229351776



Mihai Chiriac - https://www.facebook.com/mihai.chiriac.5876



Ika Ika - https://www.facebook.com/profile.php?id=100040361468922



Gheorghe Marian - https://www.facebook.com/darie.matei.5



Alin Gherasim - https://www.facebook.com/profile.php?id=100034615444580



Alexandru Placinta - https://www.facebook.com/alexandru.placinta.75839



Damian Roman - https://www.facebook.com/damian.roman.3511



Andrei Paraschiv - https://www.facebook.com/andrei.paraschiv.98499



Un comentariu:

Un produs Blogger.