Avocatul Poporului a sesizat CCR privind neplata primei zile de concediu medical

Avocatul Poporului a sesizat CCR privind neplata primei zile de concediu medical

Avocatul Poporului a sesizat marți Curtea Constituțională a României cu excepția de neconstituționalitate a articolului II din Ordonanța de Urgență nr. 91/2025 privind stabilirea unor măsuri în cadrul sistemului de sănătate. Actul normativ prevede că, începând cu 1 februarie 2026 și până la 31 decembrie 2027, indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate pentru concediile medicale se plătesc prin diminuarea cu o zi – angajatorul suportând zilele 2–6, iar FNUASS începând cu ziua a 7-a.

Avocatul Poporului consideră că această prevedere contravine mai multor articole constituționale esențiale:

  • art. 1 alin. (5) – principiul securității juridice și previzibilității normei
  • art. 34 – dreptul la ocrotirea sănătății
  • art. 44 – dreptul de proprietate privată
  • art. 47 – protecția socială a cetățenilor
  • art. 115 – limitele delegării legislative prin ordonanțe de urgență

Argumentele principale ale sesizării

  • Plata contribuției de asigurări sociale de sănătate (CASS) conferă calitatea de asigurat și garantează accesul la prestații în caz de boală.
  • FNUASS este constituit tocmai pentru a proteja asigurații în caz de incapacitate temporară de muncă.
  • Neplata primei zile de concediu medical golește de conținut dreptul la beneficii corespunzătoare contribuției achitate, transformând contribuția obligatorie într-un impozit mascat fără contraprestație.
  • Măsura afectează disproporționat bolnavii cronici (cancere, dializă, boli rare, boli autoimune), care necesită internări și tratamente recurente.
  • Încalcă obligația pozitivă a statului de a asigura un standard minim de protecție socială și dreptul la sănătate (art. 34 Constituție).
  • Produce efecte negative asupra dreptului de proprietate privată (indemnizația are natură patrimonială).
  • Încălcă principiul proporționalității și interdicția adoptării de OUG care restrâng drepturi fundamentale fără justificare excepțională.

„Cu alte cuvinte, contribuind la FNUASS, contribuabilii beneficiază, atunci când au nevoie, de consultații gratuite la medicul de familie, medicamente gratuite sau compensate, investigații medicale și spitalizare. Având în vedere aceste repere jurisprudențiale, observăm că, întrucât plata contribuției de asigurări sociale de sănătate este obligatorie și conferă persoanei calitatea de asigurat, iar Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate este constituit tocmai pentru a proteja asigurații în caz de boală, rezultă că statul are obligația de a asigura plata prestațiilor aferente acestei protecții, inclusiv a indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă, ca expresie a dreptului asiguratului la beneficii corespunzătoare contribuției achitate”, a transmis Avocatul Poporului.

Reacții puternice din partea pacienților: Peste 34 de asociații de pacienți (inclusiv Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer din România) au lansat un apel public prin care cer exceptarea bolilor cronice și a tratamentelor recurente de la această diminuare. Ei solicită un cod distinct pentru bolile cronice față de afecțiunile obișnuite.

Ministrul Sănătății a anunțat duminică seară că vor fi modificate codurile de boală pentru a reduce inechitățile, urmând ca noile prevederi să intre în transparență decizională în cursul săptămânii.

Curtea Constituțională a ridicat excepția de neconstituționalitate și va analiza sesizarea. Decizia CCR va fi definitivă și obligatorie. Până atunci, măsura rămâne în vigoare din 1 februarie 2026. Bolnavii cronici și asociațiile de pacienți speră că CCR va constata neconstituționalitatea articolului criticat și va obliga Guvernul să revină asupra prevederii.

Mai nouă Mai veche