![](https://3.bp.blogspot.com/-Xz-6aFbqHdo/XBoVgd_YpyI/AAAAAAAApL4/kDeH_t0bUwMcKKTUjp2xsr8d-9yRVm7FgCLcBGAs/s1600-rw/suceava-veche.jpg)
Muzeul Bucovinei din Suceava lansează sistemul de realitate virtuală „Prin Suceava la 1900”, în cadrul manifestării „Noaptea cea mai lungă“, a anunţat directorul instituţiei, Emil Constantin Ursu.
Evenimentul se va desfăşura pe 22 decembrie şi va debuta, la Suceava, la ora 17:30, în Parcul Drapelelor, cu aprinderea de lumânări în memoria eroilor Revoluţiei.
Va urma, începând cu ora 17:45, un medalion dedicat pictorului Dumitru Rusu, la Muzeul de Istorie, după care, la ora 18:30, va fi lansat sistemul de realitate virtuală „Prin Suceava la 1900”, iar de la ora 19:00, Corul „Ciprian Porumbescu” din Suceava va susţine un concert de colinde. În intervalul orar 18:00 - 24:00, Muzeul de Istorie din Suceava va putea fi vizitat gratuit.javascript:void(0);