Pe 8 mai 2019, ora 14:30, la Muzeul de Istorie Suceava, va avea loc vernisajul expoziției Radu Bercea – Între Artă și Memorie.
Expoziția include 31 de lucrări de pictură și grafică ale celebrului artist din Gura Humorului.
Radu Bercea – Între Artă și Memorie este o expoziție care redă în tocmai crâmpeie întunecate, tulburătoare din locurile de detenție pe unde a trecut autorul.
Cele două culori pe care artistul le-a folosit, roșu și negru, subliniază martiriul și teroarea gulagului comunist.
Expoziția este dedicată liceenilor, studenților, tinerilor în general, care este bine să cunoască istoria unui destin, a unui pictor și grafician care a trăit timp de 5 ani ororile regimului comunist.
Expoziția include 31 de lucrări de pictură și grafică ale celebrului artist din Gura Humorului.
Radu Bercea – Între Artă și Memorie este o expoziție care redă în tocmai crâmpeie întunecate, tulburătoare din locurile de detenție pe unde a trecut autorul.
Cele două culori pe care artistul le-a folosit, roșu și negru, subliniază martiriul și teroarea gulagului comunist.
Expoziția este dedicată liceenilor, studenților, tinerilor în general, care este bine să cunoască istoria unui destin, a unui pictor și grafician care a trăit timp de 5 ani ororile regimului comunist.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhLcjTIc4hsxKEF19ywhs7zTScIwPrQe_GkPGgMlG0lyC5izsNGW3N0ArlWwOtKcWtoki0VfGSedgBmUTPe7fBdFwDSBdoqd3v45WNMKYZPDDuU51q5de1YDWpwo0KXRO3hMLFbQ-hQPak/s1600-rw/expozitie-radu-bercea-intre-arta-memorie.jpg)