Știința Miroslava - Foresta Suceava: 2-3

Foresta Suceava a câștigat, sâmbătă, cu 2-3, partida cu Știința Miroslava disputată pe stadionul din Uricani, în etapa a IV-a a Seriei I a Ligii a III-a la fotbal, ediția 2019/2020 și urcă pe poziția a doua a clasamentului.

Foresta a deschis rapid scorul pe stadionul din Uricani. Era abia al doilea minut de joc când Lungu centrează în careu, apărarea opaspeților respinge slab și Marin înscrie cu un șut din zece metri. O întindere acuzată de Matteo Rigoni l-a obligat pe Petre Grigoraș să mute devreme și să îl trimită în teren pe Stănescu în minutul 29.

Miroslava a egalat rapid după revenirea de la vestiare. Sumanariu îl faultează pe Unghianu în care și vede cartonașul galben. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Sandu și scorul devine 1-1 în minutul 49. Tabela a fost modificată după doar nouă minute, tot dintr-un penalty. Agrigoroaie îl faultează pe Vițelaru în careu, vede al doilea cartonaș galben și este eliminat după ce primul cartonaș galben îl primise cu cinci minute mai devreme pentru întârzierea jocului. Dudu Drugă face 1-2 de la punctul cu var.

Foresta nu rămâne prea mult timp în avantaj. Era minutul 64 când Unghianu îl vede ieșit pe Ailenei din poartă, șutează de la mijlocul terenului și înscrie pentru 2-2. Scorul final a fost stabilit după doar trei minute. Marin înscrie pentru 2-3 cu un șut de la 16 metri.

Foresta Suceava ajunge la zece puncte și urcă pe poziția a doua a clasamentului, la două puncte față de liderul Aerostar Bacău.

Rezultatele etapei a IV-a a Seriei I a Ligii a III-a la fotbal, ediția 2019/2020:
Aerostar Bacău - Bucovina Rădăuţi: 3-2
FC Botoșani 2 - CSM Paşcani: 4-2
Ozana Târgu Neamț - Ceahlăul Piatra Neamţ: 1-2
Sporting Lieşti - Şomuz Fălticeni: 1-1
KSE Târgu Secuiesc - CSM Bacău: 0-0
Ştiinţa Miroslava - Foresta Suceava: 2-3
CSM Focşani - U. Dunărea de Jos: 1-0
Suporter Club Oțelul - Hușana Huși: 2-0