Adio, promovare? Înfrângere rușinoasă pentru Foresta în deplasarea de la Liești (VIDEO)

Foresta Suceava a pierdut prima partidă din returul Ligii a III-a și se îndepărtează la șapte puncte de singurul loc care asigură promovarea în eșalonul al doilea.

Elevii lui Petre Grigoraș au făcut deplasarea la Liești, sâmbătă, în prima etapă a returului, pentru a înfrunta echipa locală Sporting aflată în a doua jumătate a clasamentului Seriei I a Ligii a III-a.

Foresta pleca din postura de mare favorită, dar calculele de pe hârtie nu au fost confirmate pe teren.

Partida a început practic de la 1-0, după ce formația antrenată de Petre Grigoraș a primit gol chiar în prima fază a jocului, printr-o reușită semnată de Alin Nica. Defensiva galben-verzilor a fost din nou depășită în minutul 18, când Daniel Munchiu a înscris pentru 2-0.

Petre Grigoraș nu a reușit să își motiveze elevii la pazuă și în minutul 58 George Bîrlădeanu a făcut 3-0 din lovitură de pedepasă. Marin a marcat pentru 3-1 în minutul 89.

Aceasta a fost cea de-a cincea victorie a formației din Liești în actula ediție de campionat. De partea cealtă, Foresta Suceava aproape că poate să-și ia adio de la promovare după ce s-a distanța din nou la șapte puncte de primul loc ocupat de Aerorstar Bacău, singurul care duce în Liga a II-a.

În următoarea etapă, vineri, 13 martie, de la ora 15.00, pe Stadionul Areni, Foresta Suceava va primi vizita formației KSE Târgu Secuiesc, într-o partidă care s-ar putea desfășura fără spectatori din cauza măsurilor dispuse pentru limitarea răspândirii noului coronavirus.