Având în vedere acest lucru, conducătorul autoturismului a fost somat de către agentul de poliție să oprească și să coboare din vehicul, însă acesta s-a opus somației, moment în care a fost exstras din autoturism și condus la sediul Poliției orașului Gura Humorului, ocazie cu care acesta a fost identificat ca fiind Ionuț B., de 22 de ani, din Frasin.
Deoarece conducătorul auto emana miros de băuturi alcoolice, s-a procedat la testarea acestuia cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,86 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care acesta a fost condus la Spitalul Orăşenesc Gura Humorului, unde i-au fost recoltate mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
S-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului”.