România - Germania: 0-1, în preliminariile Campionatului Mondial 2022

România a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), de Germania, în etapa a II-a a Grupei J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Golul a fost marcat de Gnabry, în minutul 17.

În minutul 19, Kimmich a ratat o ocazie importantă, el trimiţând mingea în bară.

România: 1. Niţă – 4. O. Popescu, 6. Chiricheş-cpt., 3. Toşca, 22. Camora – 7. Stanciu, 18. Marin – 14. Hagi, 19. Tănase, 21. Mihăilă – 13. Keşeru. Selecţioner: Mirel Rădoi.

Germania: 1. Neuer - 13. Klostermann, 23. Can, 16, Rudiger, 4. Ginter - 18. Goretzka, 6. Kimmich, 21. Gundogan - 20. Gnabry, 10. Havertz, 19. Sane. Selecţioner Joachim Low.

Partida a fost arbitrată de francezul Clement Turpin, ajutat de arbitrii asistenţi Nicolas Danos şi Cyril Gringore, iar Jerome Brisard a fost al patrulea oficial.

În aceeaşi grupă, Armenia a învins cu scorul de 2-0 Islanda, iar acum are loc şi meciul Macedonia de Nord – Liechtenstein, la care scorul la pauză a fost 1-0 (gol Bardy ’67).

În prima etapă, România a învins Macedonia de Nord, scor 3-2, acasă, iar Germania a trecut, cu 3-0, tot pe teren propriu, de Islanda.