IȘJ Suceava face publică lista noilor directori din școli după acuzațiile că numirile au fost făcute pe criterii politice

Consiliul de Administrație al Inspectoratului Școlar Județean Suceava a aprobat luni, 23 august, numirile directorilor și directorilor adjuncți din unitățile de învățământ preuniversitar de stat din județul Suceava pentru anul școlar 2021-2022, începând cu 1 septembrie, până la organizarea concursului, dar nu mai târziu de sfârșitul anului școlar.

Conducerea IȘJ Suceava susține că numirile s-au făcut cu respectarea Legii Educației Naționale care prevede că, în cazul vacantării funcțiilor de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar, conducerea interimară este asigurată de un cadru didactic titular, numit prin detașare în interesul învățământului, prin decizia inspectorului școlar general, cu aviziu consiliului de administrație al inspectoratului școlar și cu acordul scris al persoanelor solicitate.

IȘJ Suceava a transmis că au fost numiți 273 de directori și directori adjuncți. 229 de persoane au fost menținute în funcție, dintre care 181 de directori și 48 de directori adjuncți. Pe de altă parte, 44 de persoane sunt cu mandat nou, dintre care 29 de directori, 14 directori adjuncți și un director la Centrul Județean de Excelență Suceava.

Lista nominală a cadrelor didactice numite în funcția de director / director adjunct cu mandat nou în august 2021
Unitatea de învățământDirectorDirector adjunct
Școala Gimnazială „Ioan Băncescu” AdâncataMuntianu Eduard Marius
Colegiul Național Militar Câmpulung Moldovenesc
Ciumași George Radu
Școala Gimnazială „Bogdan Vodă” Câmpulung MoldovenescNiță Iulia Ionela
Școala Gimnazială CoșnaIvan Teodor
Liceul Tehnologic „Vasile Gherasim” Marginea
Grosariu Nicu Cornel
Școala Gimnazială Mitocu DragomirneiTimofte Mariana Alina
Liceul Teoretic „Ion Luca” Vatra DorneiRezuș Viorica
Școala Gimnazială nr. 6 SuceavaPantea Ana Mihaela
Liceul Tehnologic Nicolae Nanu Broșteni
Danci Angela
Liceul Tehnologic „Oltea Doamna” Dolhasca
Isachi Lăcrămioara
Școala Gimnazială „Regina Elisabeta” RădăuțiTelișcă Maria
Școala Gimnazială Specială „Sf. Stelian” RădăuțiLevițchi Ilarion
Liceul cu Program Sportiv SuceavaConstantin Aurel
Școala Gimnazială nr. 10 SuceavaZimbru RodicaIrimia Mihaela
Școala Gimnazială CiocăneștiSamson Claudia Angela
Școala Gimnazială nr. 3 BaiaIftime Angelica
Școala Gimnazială BudeniStupacu Ileana
Școala Gimnazială GuliaBahan Ilie Cristinel
Colegiul Tehnic „Mihai Băcescu” FălticeniRadion Palaghia
Centrul Școlar de Educație Incluzivă „Sf. Andrei” Gura HumoruluiMoroșan Elena MihaelaTofan Simona
Liceul Tehnologic „Iorgu Vîrnav Liteanu” LiteniMaranda Demis IoanDoroftei Costică, Poenaru Cristina
Grădinița cu Program Prelungit „Micul Prinț” RădăuțiClipa Mihaela
Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” RădăuțiCoroamă Sorin NicolaeApetrei Sorina
Școala Gimnazială „Bogdan Vodă” RădăuțiMunteanu Radu Gheorghe
Colegiul Tehnic Rădăuți
Bîndiul Ionela Mihaela
Colegiul „Andronic Motrescu” RădăuțiPîslar Angelica LuminițaTatar Vasile
Colegiul Național „Mihai Eminescu” SuceavaTronciu Anca MariaIacob Andreia Cezara
Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională SuceavaOnu Marian
Clubul Sportiv Școlar Vatra DorneiMazga Sorin
Liceul Tehnologic „Ion Nistor” Vicovu de SusChachula AngelicaPătrăucean Maria
Școala Gimnazială nr. 2 Vicovu de SusParasca Maria
Școala Gimnazială ZamosteaBujder Ramona
Colegiul „Vasile Lovinescu” Fălticeni
Ignat Sorin
Școala Gimnazială „Liviu Suhar” IacobeniAanei Angela
Școala Gimnazială „Iorgu G. Toma” VamaFaraon Bogdan
Centrul Județean de Excelență SuceavaScutaru Gabriela

Niciun comentariu

Un produs Blogger.