VIDEO Dante Botoșani - Foresta Suceava: 1-1

Dante Botșani și Foresta Suceava au încehiat la egalitate, 1-1, partida disputată sâmbătă, 14 mai 2022, pe Stadionul „Siretul” din Bucecea, contând pentu etapa a VIII-a a play-off-ului Seriei I a Ligii a III-a, la fotbal, ediția 2021/2022.

Primul gol al partidei a fost înscris în minutul 37. Giani Unghianu a intrat în careu, a driblat patru adeversari după care i-a pasat lui Odoh Chika, iar nigerianul l-a driblat pe portarul Ionuț Ailenei și a deschis scorul pentru Foresta.

Galben-verzii și-au păstrat avantajul doar cinci minute. Lăsat nemarcat în careu, Răzvan Gorovei primește o centrare și înscrie cu capul în poartă apărată de Bogan Checicheș.

În urma acestui rezultat, Dante Botoșani și-a asigurat matematic prima poziția în clasamentul final al campionatului, iar Foresta Suceava va încheia pe poziția a doua, ambele locuri asigurând prezența la barajul de promobare în Liga a II-a.

În celălalt meci din play-off-ul Seriei I, Hușana Huși a învins Bucovina Rădăuți cu 2-1.