Șomuz Fălticeni învinge Știința Miroslava cu 2-1 și merge mai departe în Cupa României

Șomuz Fălticeni a obținuta calificarea în turul al doilea al Cupei României după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, clubul Știința Miroslava, scor final: 2-1.

Scorul a fost deschis rapid pe Stadionul „Constantin Jamaischi” din Fălticeni. Gazdele au preluat conducerea încă din minutul 5, prin Savin, dar oaspeții aveau să egaleze prin fostul jucător al Forestei, Marian Botezatu, în minutul 35.

Știința Miroslava a rămas în zece oameni chiar înainte de pauză, Abraham fiind eliminat pentru un fault dur asupra portarului Iederan, care nu a mai putut continua jocul și a fost preluat de echipajul de ambulanță.

Gazdele și-au asigurat victoria în minutul 80, printr-un gol înscris de Ionuț Plămadă.

Turul al doilea al Cupei României se va disputa miercuri, 9 august.