Proiectul LIFE: Vizite de investigare în Cacica și Solca pentru centrele de tratament cu ape sărate

Proiectul LIFE: Vizite de investigare în Cacica și Solca pentru centrele de tratament cu ape sărate

În perioada 20-22 martie 2026, în cadrul proiectului transfrontalier „Giving Water – way towards long-term access to health” (LIFE, ID ROUA00343), au avut loc vizite de investigare și analiză în zona Cacica – Solca din județul Suceava.

Acțiunile au avut ca scop principal identificarea principalelor centre de tratament cu ape sărate, termale și minerale din regiune. Experții de specialitate, împreună cu reprezentanți ai comunităților locale, au vizitat bazele de tratament și băile sărate din Cacica și Solca, izvoarele cu ape minerale și sărate, precum și principalele unități de cazare din zonă.

La vizite au participat echipa de implementare a proiectului de la Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava și o delegație a Consiliului Județean Satu Mare, alături de experți selectați pe domenii și părți interesate din județele Suceava și Satu Mare.

Principala provocare abordată de proiect este lipsa informațiilor despre stațiunile termale, sărate și cu ape minerale din regiunile de frontieră, ceea ce limitează accesul la servicii medicale de calitate, în special pentru grupurile vulnerabile afectate de războiul din Ucraina.

Obiectivul general al proiectului este îmbunătățirea accesului la servicii medicale balneo-fizio-terapeutice și promovarea activităților economice prin creșterea gradului de conștientizare a resurselor existente de apă termală, minerală și sărată. Următoarele etape includ constituirea unei baze de date cu centrele de tratament, evidențierea aspectelor legate de afecțiunile tratabile și promovarea lor online prin platforma web a proiectului, precum și prin intermediul unui catalog trilingv (română, engleză, ucraineană).

„Inițiativa vizează promovarea centrelor de tratament și crearea unor programe pentru cooperarea în dezvoltarea sectorului medical”, a declarat conf. dr. ing. Pavel Atănăsoae, coordonatorul proiectului de la Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava.

Proiectul este implementat în parteneriat cu Asociația Internațională a Instituțiilor de Dezvoltare Regională „IARDI” (Ucraina – coordonator) și Consiliul Județean Satu Mare. Perioada de implementare este de 18 luni (5 aprilie 2025 – 4 octombrie 2026), cu un buget total de 386.922,84 euro, din care 348.230,55 euro finanțați de Uniunea Europeană prin Programul Interreg VI-A NEXT România–Ucraina 2021-2027.

Proiectul LIFE: Vizite de investigare în Cacica și Solca pentru centrele de tratament cu ape sărate
Mai nouă Mai veche