Hartă interactivă a rezultatelor alegerilor în municipiul Suceava în fiecare secție de vot. În Burdujeni și Ițcani câștigă detașat PNL, USR Plus e pe primul loc în Obcini, Areni și Centru, PSD a câștigat trei secții din George Enescu



Conform rezultatelor finale oficiale comunicate de Biroul Electoral Județean, în municipiul Suceava pe primul loc la alegerile europarlamentare se clasează PNL, cu 240 de voturi mai multe decât Alianța USR Plus.

Dintre cele 65 de secții de votare, în 33 de secții cele mai multe voturi au fost obținute de PNL, în 29 de secții pe primul loc a fost Alianța USR Plus, iar în trei secții cel mai mare număr de voturi a fost obținut de PSD.

Toate cele trei secții câștigate de PSD sunt din cartierul George Enescu, la Grădinița ABC, Școala Generală Nr. 4 și Liceul cu Program Sportiv.

Alianța USR Plus a câștigat clar în toate secțiile din Obcini, Areni și Centru, dar și secții din George Enescu, Mărășești și Zamca, și una singură din cartierul Burdujeni, la Colegiul Tehnic „A.I.Cuza”. 

PNL a câștigat detașat în Burdujeni și Ițcani, dar și opt secții din cartierele George Enescu, Mărășești, Zamca și zona de case Cernăuți - Hărbărie.

Harta interactivă a rezultatelor alegerilor europarlamentare de la 29 mai 2019 în fiecare dintre cele 65 de secții de votare din municipiul Suceava:




Rezultatele obținute în fiecare secție de votare din municipiul Suceava de principalele partide care au participat la alegeri:


Secția PSD USR Plus Pro România PNL ALDE PMP Voturi valabil exprimate
1 PRIMĂRIA MUNICIPIULUI SUCEAVA 190 222 70 218 45 90 935
2 COLEGIUL NAŢIONAL ”PETRU RAREŞ” SALA A 177 244 62 196 36 78 887
3 COLEGIUL NAŢIONAL ”PETRU RAREŞ” SALA B 189 208 68 158 58 88 828
4 COLEGIUL NAŢIONAL ” ŞTEFAN CEL MARE” 129 198 55 213 33 104 809
5 CENTRUL CULTURAL BUCOVINA 181 223 57 183 37 83 836
6 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR .1 150 176 66 129 35 77 712
7 COLEGIUL TEHNIC ”SAMUIL ISOPESCU” 154 160 47 157 44 62 685
8 COLEGIUL DE ARTĂ „CIPRIAN PORUMBESCU” SALA A 85 112 34 99 10 34 420
9 COLEGIUL DE ARTĂ „CIPRIAN PORUMBESCU” SALA B 119 144 35 132 26 63 579
10 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 SALA A 123 140 37 147 32 51 584
11 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 SALA B 143 185 37 103 34 62 625
12 COLEGIUL ECONOMIC ” DIMITRIE CANTEMIR” 122 157 51 106 24 51 563
13 CENTRUL PENTRU SUSŢINEREA TRADIŢIILOR BUCOVINENE 146 171 60 162 31 64 707
14 UNIVERSITATEA ”ŞTEFAN CEL MARE” 93 264 62 244 29 64 851
15 DIRECŢIA SILVICĂ SUCEAVA 125 148 41 118 27 55 582
16 COLEGIUL NAŢIONAL DE INFORMATICĂ ”SPIRU HARET”, SALA A 132 150 27 128 23 63 566
17 COLEGIUL NAŢIONAL DE INFORMATICĂ ” SPIRU HARET”, SALA B 114 124 41 127 26 50 537
18 GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.7 ”ABC ” 192 159 49 146 40 48 694
19 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 4 SALA A 194 148 66 170 26 68 753
20 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 4, SALA B 150 156 48 141 29 57 642
21 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 8 184 221 65 206 21 85 889
22 GRADINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR. 5 177 188 73 184 22 70 793
23 GRADINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.1 ”GULIVER” 137 149 43 154 35 57 656
24 LICEUL CU PROGRAM SPORTIV SALA A 173 159 36 184 37 60 712
25 LICEUL CU PROGRAM SPORTIV SALA B 179 178 61 151 26 63 733
26 COLEGIUL NAŢIONAL ”MIHAI EMINESCU” CORP B, SALA A 53 95 25 143 21 32 427
27 COLEGIUL NAŢIONAL ”MIHAI EMINESCU” CORP B, SALA B 148 206 80 172 28 88 808
28 COLEGIUL NAŢIONAL ”MIHAI EMINESCU” CORP B, SALA C 149 186 70 158 42 72 789
29 COLEGIUL TEHNIC DE INDUSTRIE ALIMENTARĂ, SALA A 138 211 76 198 41 80 837
30 COLEGIUL TEHNIC DE INDUSTRIE ALIMENTARĂ, SALA B 158 217 72 191 47 80 846
31 GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.3 ”DUMBRAVA MINUNATĂ” 78 50 28 85 20 33 337
32 COLEGIUL TEHNIC „PETRU MUŞAT” 55 41 10 89 9 30 279
33 S.C. ROMTELECOM S.A. 126 268 83 181 30 63 874
34 INSPECTORATUL TERITORIAL DE MUNCĂ 121 256 104 180 30 76 859
35 AGENŢIA PENTRU PROTECŢIA MEDIULUI 143 268 94 226 53 100 1024
36 ŞCOALA GIMNAZIALĂALĂ NR. 9 ”ION CREANGĂ” SALA A 158 251 67 190 53 102 934
37 ŞCOALA GIMNAZIALĂALĂ NR. 9 ”ION CREANGĂ” SALA B 129 264 75 236 31 89 928
38 ŞCOALA GIMNAZIALĂALĂ NR. 9 ”ION CREANGĂ”, SALA C 115 284 82 224 37 61 907
39 SCOALA GIMNAZIALA NR.9 ”ION CREANGA”, SALA D 152 298 81 181 41 61 934
40 GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR. 9 ”NOROCEL” SALA A 52 125 33 139 19 49 482
41 GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR.9 ”NOROCEL” SALA B 62 182 59 211 13 74 719
42 ATELIER ZONĂ CFR 92 75 38 138 18 50 458
43 GARA BURDUJENI, SALA A 68 69 27 114 14 36 393
44 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 10, SALA A 140 209 71 235 30 78 867
45 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 10, SALA B 159 195 71 257 28 64 875
46 COLEGIUL TEHNIC ”A.I.CUZA” SALA A, CALEA UNIRII, NR.49 106 176 61 183 26 83 715
47 COLEGIUL TEHNIC ”A.I.CUZA” SALA B, CALEA UNIRII, NR.49 116 142 49 209 20 80 699
48 COLEGIUL TEHNIC ”AL. I. CUZA” SALA C 88 149 44 142 23 65 588
49 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 5 ”JEAN BART” 111 168 57 177 22 71 699
50 CENTRUL ŞCOLAR PENTRU EDUCAŢIE INCLUZIVĂ SUCEAVA, CORP A 112 188 63 214 30 64 816
51 CENTRUL ŞCOLAR PENTRU EDUCAŢIE INCLUZIVĂ SUCEAVA- CORP B 115 145 62 173 27 50 647
52 GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR. 12 ”ŢĂNDĂRICĂ” 108 183 65 208 20 79 754
53 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.11, ”MIRON COSTIN”, SALA A 111 191 66 239 18 79 809
54 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.11, ”MIRON COSTIN”, SALA B 102 151 67 213 31 52 700
55 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.11, ”MIRON COSTIN”, SALA C 97 122 74 208 19 77 670
56 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.11, ”MIRON COSTIN”, SALA D 102 178 58 181 28 96 746
57 SCOALA GIMNAZIALA NR.11 ”MIRON COSTIN”, SALA E 78 146 39 165 20 71 588
58 PRIMĂRIA BURDUJENI 77 117 33 199 19 65 593
59 ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 6, SALA A 80 63 33 171 16 66 488
60 SCOALA GIMNAZIALA NR.6 SALA B 71 76 32 149 15 67 475
61 GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR.7 128 126 43 153 27 55 605
62 GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR.8 115 104 36 195 19 52 648
63 ŞCOALA GENERALĂ NR. 7 ”GRIGORE GHICA VOIEVOD” 135 123 56 205 33 74 750
64 COLEGIUL NATIONAL ”MIHAI EMINESCU”, CORP A, SALA A 125 177 41 144 44 61 685
65 GARA BURDUJENI, SALA CFR CĂLĂTORI 94 130 42 197 19 52 628

Niciun comentariu

Un produs Blogger.