VIDEO Foresta Suceava - Șomuz Fălticeni: 4-1

Foresta Suceava a câștigat fără emoții, cu 4-1 (2-0), derbyul județean cu Șomuz Fălticeni din etapa a XIV-a a Seriei I a Ligii a III-a la fotbal.

Doar trei sute de spectatori au asistat la partidat disputată pe un frig pătrunzător, pe Stadionul Areni din municipiul Suceava. Favorită evidentă în această întâlnire, Foresta Suceava a controlat jocul de la un capăt la altul deși antrenorul Petre Grigoraș s-a confrunat cu câteva probleme de lot. Primul gol a fost marcat rapid, în minutul 14. Căinari a centrat din corner și Martin a reluat perfect cu capul spre poarta lui Pascal. Tabela avea să se mai modifice abia la ultima fază din prima repriză. Același Căinari execută un corner, de data asta de pe partea dreaptă, iar Marin lovește balonul cu capul, de pe picioare, iar Pascal nu reușește să evite golul.

Scorul s-a făcut 3-0 în minutul 69, atunci când un șut înșelător al lui Drugă găsește colțul lung al porții. Ce de-al patrulea gol a căzut în minutul 81. Pipos driblează doi jucători în fața careului și îl angajează perfect pe Cerlincă rămas singur în fața porții.

Galben-verzii s-au relaxat pe final și au fost taxați de Julei, în minutul 87, care a înscris după o fază încâlcită în careul gazdelor.

Foresta obține victoria, profită de pasul greșit făcut de Aerostar Bacău care a pierdut acasă, 0-1, cu CSM Focșani, și se apropie la doar patru puncte de lider.

Rezultatele etapei a XIV-a a Seriei I a Ligii a III-a la fotbal, ediția 2019/2020:
Aerostar Bacău – CSM Focşani: 0-1
FC Botoşani 2 – Ştiinţa Miroslava: 0-2
Ozana Târgu Neamţ – SC Oţelul Galaţi: 3-2
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – KSE Târgu Secuiesc: 3-0
CSM Paşcani – Sporting Lieşti: 0-10
Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – Bucovina Rădăuţi: 0-2
Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni: 4-1
Huşana Huşi – CSM Bacău: 3-1