Singurul sucevean care are vârsta de peste 100 de ani, Lucia Bohatereţ, va primi titlul de Cetățean de Onoare al municipiului şi Cetățean al Centenarului, cu ocazia sărbătoririi Marii Uniri, a anunțat primarul Sucevei, Ion Lungu.
Lucia Bohatereţ are 101 ani şi este fostă educatoare.
Potrivit lui Lungu, în şedinţa Consiliului Local din această lună urmează să fie aprobată o hotărâre privind acordarea titlului de Cetățean de onoare al municipiului Suceava.
Totodată, Lungu a precizat că Lucia Bohatereţ va primi şi titlul de "Cetăţean al Centenarului", distincţie care va fi acordată pe 28 noiembrie, de Ziua Bucovinei.
![](https://4.bp.blogspot.com/-Cr_yUS2N_4U/W_k2u4M0kZI/AAAAAAAAom0/7pZskPWqnyo5KtbBxlV7FOX7coPgjri1ACLcBGAs/s1600-rw/lucea-bohateret-ion-lungu-01.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-u_lLup7wnvQ/W_k2u_ziLsI/AAAAAAAAom8/X9FGMsz_BwIUxkX6DraeIbd19rxdlzcHQCLcBGAs/s1600-rw/lucea-bohateret-ion-lungu-02.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-yZv8VDX8unY/W_k2uq7vkQI/AAAAAAAAom4/boBYI6fGqO0l07mJQg-Ij4jhedGLHtLXACLcBGAs/s1600-rw/lucea-bohateret-ion-lungu-03.jpg)
![](https://2.bp.blogspot.com/-1nH4PMGO-s4/W_k2vTC3DrI/AAAAAAAAonA/DCM9nAlGvjcVVdGOy1gIFPZ24sTaNgkBwCLcBGAs/s1600-rw/lucea-bohateret-ion-lungu-04.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-ZF_yqS1tPrA/W_k2vqv6vAI/AAAAAAAAonE/26ZpNoXqlQYKeSaDynoW921Hxa8GDHP3QCLcBGAs/s1600-rw/lucea-bohateret-ion-lungu-05.jpg)
Lucia Bohatereţ are 101 ani şi este fostă educatoare.
Potrivit lui Lungu, în şedinţa Consiliului Local din această lună urmează să fie aprobată o hotărâre privind acordarea titlului de Cetățean de onoare al municipiului Suceava.
„Este singurul cetăţean din municipiul Suceava care are peste 100 de ani, mai exact 101 ani. E născută pe 5 mai 1917 şi a fost educatoare. Este o doamnă lucidă, cu o memorie bună la vârsta ei, chiar plăcută la vorbă. A vrut să stau cât mai mult cu ea de vorbă şi am avut o întâlnire foarte plăcută cu dumneaei”, a spus primarul.
Totodată, Lungu a precizat că Lucia Bohatereţ va primi şi titlul de "Cetăţean al Centenarului", distincţie care va fi acordată pe 28 noiembrie, de Ziua Bucovinei.
„Sigur, ne-ar fi plăcut să o aducem la statuia lui Ştefan cel Mare, pe 28 noiembrie, să-i oferim placheta, dar totuşi are o vârstă, iar vremea este cum este. Probabil că o să-i dăm acest premiu acasă”, a arătat Lungu.
![](https://4.bp.blogspot.com/-Cr_yUS2N_4U/W_k2u4M0kZI/AAAAAAAAom0/7pZskPWqnyo5KtbBxlV7FOX7coPgjri1ACLcBGAs/s1600-rw/lucea-bohateret-ion-lungu-01.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-u_lLup7wnvQ/W_k2u_ziLsI/AAAAAAAAom8/X9FGMsz_BwIUxkX6DraeIbd19rxdlzcHQCLcBGAs/s1600-rw/lucea-bohateret-ion-lungu-02.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-yZv8VDX8unY/W_k2uq7vkQI/AAAAAAAAom4/boBYI6fGqO0l07mJQg-Ij4jhedGLHtLXACLcBGAs/s1600-rw/lucea-bohateret-ion-lungu-03.jpg)
![](https://2.bp.blogspot.com/-1nH4PMGO-s4/W_k2vTC3DrI/AAAAAAAAonA/DCM9nAlGvjcVVdGOy1gIFPZ24sTaNgkBwCLcBGAs/s1600-rw/lucea-bohateret-ion-lungu-04.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-ZF_yqS1tPrA/W_k2vqv6vAI/AAAAAAAAonE/26ZpNoXqlQYKeSaDynoW921Hxa8GDHP3QCLcBGAs/s1600-rw/lucea-bohateret-ion-lungu-05.jpg)
![](https://4.bp.blogspot.com/-qKcufQaLEGg/W_k2vw9BYbI/AAAAAAAAonI/7FdddjVBHNoxV_mNEUK3-zlsxXxd_kqAgCLcBGAs/s1600-rw/lucea-bohateret-ion-lungu-06.jpg)