VIDEO Foresta Suceava, înfrângere pe Areni în primul meci oficial al anului: 0-1 cu Ceahlăul Piatra Neamț. Cursa pentru promovare se complică foarte mult pentru galben-verzi

Primul meci oficial al anului pe Stadionul Areni din municipiul Suceava a adus și prima înfrângere pentru Foresta. Galben-verzii au cedat cu 0-1 partida cu Ceahlăul Piatra Neamț din etapa a XI-a a Seriei I a Ligii a III-a la fotbal.

Favorită pe hârtie în primul meci oficial al anului, Foresta Suceava a primit vizita Ceahlăului Piatra Neamț în partida programată sâmbătă, de la ora 15.00, pe Stadionul Areni din municipiul Suceava. Declarațiile dinaintea meciului nu au fost susținute și de prestația de pe teren. Hărțuiți de permanentul presing avansat al oaspeților, galben-verzii nu au reușit să lege nimic în prima repriză. De altfel, singurele două mari ocazii s-au petrecut la poarta apărată de Zvoronciuc.

Elevii lui Ivan Gvozdenovic nu s-au apropiat de gol nici după pauză. Un șut moale al lui Zouaoui de la marginea careului este singura ocazie mai periculoasă care poate fi trecută în contul gazdelor.

Lucrurile aveau să se complice pentru Foresta în minutul 70, când Celeadnic greșește copilărește, pierde mingea și apoi faultează în careu. Zvoronciuc apără lovitura de la 11 metri, dar nu stă pe linie și arbitrul dispune repetarea la semnalizarea asistentului. Barb alunecă și trimite peste poartă în hohotele de râs ale celor câțiva oameni din tribună.

Jocul Forestei este din ce în ce mai haotic. Lovitura de grație pentru galben-verzi avea să vină în minutul 75, după un atac prelungit al oaspeților. Lăsat fără marcaj în fața careului, Denis Botezatu primește o pasă, are timp să își așeze mingea și Zvoronciuc nu reușește să intercepteze șutul în diagonală trimis aproape de bară.

Explozia de bucurie de după gol este urmată de o retragere completă a Ceahlăului în apărare, iar atacurile repetate ale Forestei sunt respinse cu lejeritate. Fluierul final a venit după șase minute de prelungire, iar cursa pentru promovare s-a complicat foarte mult pentru galben-verzi care au coborât pe poziția a treia a clasamentului.