Foresta întoarce scorul prin două goluri spectaculoase și obține trei puncte la Bacău. Bucovina pierde acasă cu Ceahlăul

Foresta Suceava a câștigat vineri, 14 aprilie, cu 2-1, partida disputată în deplasare, pe Stadionul Letea, cu formația CSM Bacău, într-o partidă contând pentru etapa a treia a play-off-ului Seriei I a Ligii a III-a la fotbal.

Scorul a fost deschis de gazde în minutul 22, după o lovitură de la colț. Alexandru Zaharia s-a desprins din marcajul neglijent al lui Marian Ilie și a înscris dintr-o centrare primită la colțul lung.

A urma un joc chinuitor și doar schimbările inspirate ale lui Goian, care i-a introdus pe Martin și Muntean, au făcut diferența.

Foresta a egalat în minutul 78. Filip a centrat din corner, un băcăuan luftează, iar mingea este șutată în poartă de Chika căzut la pământ.

După cinci minute, Filip execută direct pe poartă o lovitură liberă din afara careului, traiectoria îl suprinde pe portarul Grosz care nu reușește să respingă.

În ultimele minute Samson Izuogu este eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

CSM Bacău - Foresta, scor final: 1-2.

Foresta: Niga, Grosu, Cană, Botezatu, Nițu, Izuogu, Ilie, Filip, Codău, Căinari, Chika. Rezerve: Cuciureanu, Tănase, Martin, Hagiu, Ionescu, Nechita, Muntean, David, Netbai.

CSM Bacău: Grosz, Adăscăliței, Strat, Ursu, Alexandrescu, Asofiei, Aeroaiei, Sahru, Corban, Zaharia, Buterchi. Rezerve: Cimpianu, Antac, Mocanu, Cozma, Savoaia, Priboi, Schiopu, Popa, Horvat.

În celălalt meci din play-off, Bucovina Rădăuți - Ceahlăul Piatra Neamț: 1-2 (43’Stoian / 2’Anton 90’Mubarak).

Clasament Liga 3, Seria I, Play-off, Etapa 3:

LocEchipaMVEIGol+/-Pct
1ACS Foresta Suceava32104-2249
2ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ32106-4240
3CSM Bucovina Rădăuţi30031-4-337
4CSM Bacău31024-5-136

*Primele două clasate se califică în semifinalele barajului de promovare în Liga a 2, împreună cu primele două din Seria II.