Joi, 20 decembrie 2018, începând cu ora 11.00, în cadrul Şcolii Militare de Subofiţeri de Jandarmi „Petru Rareş” Fălticeni a avut loc ceremonia depunerii Jurământului militar de către elevii jandarmi din seria noiembrie-septembrie 2019.
După prezentarea onorului reprezentantului Ministerului Afacerilor Interne, domnului secretar de stat, general de brigadă MARIN GHEORGHE-NUCU, comandantul şcolii a prezentat semnificaţia jurământului militar. Cuvintele jurământului, au fost rostite de către tinerii elevi jandarmi, în faţa Drapelului de Luptă.
Au urmat alocuţiunile doamnei Elena Mirela Adomnicăi - prefectul judeţului Suceava, a domnului profesor Cătălin Coman – primarului municipiului Fălticeni, a doamnei conferențiar universitar doctor Ignătescu Camelia – decanul Facultății de Drept și Științe Administrative din cadrul Universității „Ștefan cel Mare” Suceava, a domnului colonel Cucoș Gheorghe Sebastian – împuternicit prim-adjunct al Inspectorului General al Jandarmeriei Române și a domnului general de brigadă Marin Georghe-Nucu- secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne.
La activitate au participat reprezentanţi ai autorităţilor şi instituţiilor publice, inspectorii șefi și comandanții unităților operative ale Jandarmeriei care au o strânsă colaborare cu instituția noastră de învățământ, membri ai comunităţii locale, precum şi familiile, rudele şi prietenii elevilor.
În încheierea ceremoniei, tinerii elevi jandarmi au defilat în acordurile muzicii militare a Brigăzii 15 Mecanizate „Podul Înalt” Iaşi şi în aplauzele asistenţei, demonstrând astfel că, după doar o lună de pregătire, au conștientizat importanța rolului pe care și l-au asumat în profesia aleasă.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhg5KrZn1rduIFvznI0w1dsul6OkHecfols_kw6z0AFYwEHoXY-CK3M65ktViSlxQVrGgTGIo8jOIjR2nwZTAKBm6kyGSy4CU-49_JzTXtcgPhXiqYNy0lOdy-bpjKiGaUrI2ZeVv3YCSg/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-01.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhYZbZtqlfPAqQ7jrVJKCbfdN3a430GCeTSfay9m2hrWVzNDYOH3ugRHG2sP-FWhG9RUNsLNR1Ro1quod6LfxgCDZBrJWjec8qQ7KyAfxVkl5cfVjkS31VqDobk6HNIpy3gk7wCbpLldZ0/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-02.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgR0zA5mMJLirm9zlWg_Q7rf1rdE330uOZikdu02d5zFfNnyP4hkta2Hb-7PR3DlMQuW8m4yFwDlZww8zY_2TCoDN3SKLn4lfnPUsDNicxSwgm5tK9-gUR2jRv5HcWAzbFnjlSlMpLF7ZI/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-03.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiiJvRUiOyv-G-8aSxxC6XVgJDhOEtE8P8_AxfDNuJEgb-ePKFXs6-rGyjMZdQugCtBf78a0WxVF34kbLRvPI5FsqlwbDQdPBoxEOk3KJAwS6usvi_4jTj-7MHQMT63lJ_PxjUqCK1jXho/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-04.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgGWU_q_t15TnJxwcGEpzxzOBi1PIMx4MoFITGqIuPd0ojZ7YTh-KHG3BDQhNv-u6ZZtIl7eKdkt4-vLj3UUuFkXZzjn-Cttp-0Do9Rp4BIp18msuCdcMWsIdPuVXYnC7NJO-YHWUdam98/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-05.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiujMSudLYMttIBgBYEl3hfGZpokBZFsqQ32huVMrgU9czUUIlojaNOU1R32IFfhmVe7fplykbIeNDO5kG0NoYXejJ2jK3tBnAp98mctE54FRUpUSSUNV5BJmTUN-6s3Be2OYcsy-GV0Hk/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-06.jpg)
După prezentarea onorului reprezentantului Ministerului Afacerilor Interne, domnului secretar de stat, general de brigadă MARIN GHEORGHE-NUCU, comandantul şcolii a prezentat semnificaţia jurământului militar. Cuvintele jurământului, au fost rostite de către tinerii elevi jandarmi, în faţa Drapelului de Luptă.
Au urmat alocuţiunile doamnei Elena Mirela Adomnicăi - prefectul judeţului Suceava, a domnului profesor Cătălin Coman – primarului municipiului Fălticeni, a doamnei conferențiar universitar doctor Ignătescu Camelia – decanul Facultății de Drept și Științe Administrative din cadrul Universității „Ștefan cel Mare” Suceava, a domnului colonel Cucoș Gheorghe Sebastian – împuternicit prim-adjunct al Inspectorului General al Jandarmeriei Române și a domnului general de brigadă Marin Georghe-Nucu- secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne.
La activitate au participat reprezentanţi ai autorităţilor şi instituţiilor publice, inspectorii șefi și comandanții unităților operative ale Jandarmeriei care au o strânsă colaborare cu instituția noastră de învățământ, membri ai comunităţii locale, precum şi familiile, rudele şi prietenii elevilor.
În încheierea ceremoniei, tinerii elevi jandarmi au defilat în acordurile muzicii militare a Brigăzii 15 Mecanizate „Podul Înalt” Iaşi şi în aplauzele asistenţei, demonstrând astfel că, după doar o lună de pregătire, au conștientizat importanța rolului pe care și l-au asumat în profesia aleasă.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhg5KrZn1rduIFvznI0w1dsul6OkHecfols_kw6z0AFYwEHoXY-CK3M65ktViSlxQVrGgTGIo8jOIjR2nwZTAKBm6kyGSy4CU-49_JzTXtcgPhXiqYNy0lOdy-bpjKiGaUrI2ZeVv3YCSg/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-01.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhYZbZtqlfPAqQ7jrVJKCbfdN3a430GCeTSfay9m2hrWVzNDYOH3ugRHG2sP-FWhG9RUNsLNR1Ro1quod6LfxgCDZBrJWjec8qQ7KyAfxVkl5cfVjkS31VqDobk6HNIpy3gk7wCbpLldZ0/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-02.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgR0zA5mMJLirm9zlWg_Q7rf1rdE330uOZikdu02d5zFfNnyP4hkta2Hb-7PR3DlMQuW8m4yFwDlZww8zY_2TCoDN3SKLn4lfnPUsDNicxSwgm5tK9-gUR2jRv5HcWAzbFnjlSlMpLF7ZI/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-03.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiiJvRUiOyv-G-8aSxxC6XVgJDhOEtE8P8_AxfDNuJEgb-ePKFXs6-rGyjMZdQugCtBf78a0WxVF34kbLRvPI5FsqlwbDQdPBoxEOk3KJAwS6usvi_4jTj-7MHQMT63lJ_PxjUqCK1jXho/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-04.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgGWU_q_t15TnJxwcGEpzxzOBi1PIMx4MoFITGqIuPd0ojZ7YTh-KHG3BDQhNv-u6ZZtIl7eKdkt4-vLj3UUuFkXZzjn-Cttp-0Do9Rp4BIp18msuCdcMWsIdPuVXYnC7NJO-YHWUdam98/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-05.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiujMSudLYMttIBgBYEl3hfGZpokBZFsqQ32huVMrgU9czUUIlojaNOU1R32IFfhmVe7fplykbIeNDO5kG0NoYXejJ2jK3tBnAp98mctE54FRUpUSSUNV5BJmTUN-6s3Be2OYcsy-GV0Hk/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-06.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi7pchOVdfDmmuB99U2BLMGN2VLzGZmHOa8NgjU3WjheFFnhUk8wSzJXiCmH8e7YXoi18pZ99U-zeiwkgIPFO0tOmRuzaVXWioKS57nKiDJ_Mnd2S4nVPDjmT271T5yYXBYheFQOpuBUws/s1600-rw/depunere-juramant-scoala-jandarmi-falticeni-07.jpg)