La volanul autoturismului a fost identificat Vasile H., de 60 de ani, din Suceava.
Datorită faptului că acesta emana halenă alcoolică s-a procedat la testarea cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,88 mg/l alcool pur în aerul expirat. Conducătorul auto a fost condus la Spitalul Județean Suceava unde i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Bărbatul a fost sancționat contravențional pentru depășirea limitei maxime de viteză, iar prin ordonanţa din data de 22 ianuarie 2021 lucrătorii de poliţie din cadrul Biroului Rutier au dispus începerea urmării penale cu privire la comiterea infracţiunii de ,,conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”.