VIDEO Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava a câștigat etapa regională a Olimpiadei Școlare la baschet masculin

Echipa Colegiului Național „Ștefan cel Mare” Suceava, coordonată de profesorul Adrian Cojocaru, a câștigat, la sfârșitul săptămânii trecute, etapa zonală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la baschet masculin și s-a calificat la etapa națională a competiției.

La turneul găzduit de sala de sport a Colegiului Național „Ștefan cel Mare” Suceava au participat reprezentantele județelor Suceava, Botoșani, Iași, Neamț, Bacău și Vaslui.

Cele șase echipe au fost împărțite în două grupe, meciurile fiind disputate în cursul zilei de sâmbătă, 7 mai. Câștigătoarele grupelor au disputat finala, iar următoarele clasate au luptat pentru ultima poziție a podiumului.

În grupe, elevii antrenați de profesorul Adrian Cojocaru au învins Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași cu 84-68 și Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani cu 94-42.

În finală, CN „Ștefan cel Mare” Suceava a obținut victoria în fața echipei Colegiului Național de Informatică Piatra Neamț cu scorul de 74-48.

CN Ștefan cel Mare Suceava - CN de Informatică Piatra Neamț - 74 - 48

Etapa națională a Olimpiadei Școlare la baschet maasculin va avea loc în sala de sport a Colegiului Național „Ștefan cel Mare” Suceava în perioada 20-22 mai.