VIDEO Foresta Suceava - Dante Botoșani: 2-1. „Galben-verzii” s-au calificat în play-off-ul Cupei României

Foresta Suceava s-a calificat în play-off-ul Cupei României la fotbal după ce a învins formația Dante Botoșani, cu 2-1, miercuri seară, pe Stadionul Areni, într-o partidă din turul al treilea al competiției.

Jocul a fost marcat de o greșeală imensă a arbitrului central Dorin Burloiu din Galați, care nu a sancționat un henț în afara careului comis de portarul celor de la Dante, Ionuț Ailenei, abatere care trebuia sancționată cu eliminare având în vedere că portarul oaspeților era ultimul apărător. Prima repriză s-a încheiat cu tabela intactă, într-un cor de huiduieli la adresa arbitrului central.

Scorul a fost deschis imediat după pauză, în minutul 48. Oaspeții primesc un corner, Piquionne Loick se înalță în careu și trimite cu capul în colțul din dreapta lui Toma Niga, mingea lovește bara și intră în poartă.

„Galben-verzii” au restabilit egalitatea după zece minute, prin Odoh Chika. Scorul final avea să fie stabilit în minutul 66, când Cornel Căinari trimite în vinclu dintr-o lovitură liberă din afara careului.

La final, jucătorii au sărbătorit împreună cu galeria revenită în peluză după un an de pauză.

Foresta Suceava ajunge la a cincea victorie consecutivă din tot atâtea partide oficiale și privește cu optimism următorul meci, programat sâmbătă, 17 septembrie, de la ora 17:00, pe Stadionul Areni, cu Viitorul Darabani, în etapa a IV-a a campionatului Seriei I a Ligii a III-a.