VIDEO Foresta Suceava - Dante Botoșani: 2-1. „Galben-verzii” s-au calificat în play-off-ul Cupei României

Foresta Suceava s-a calificat în play-off-ul Cupei României la fotbal după ce a învins formația Dante Botoșani, cu 2-1, miercuri seară, pe Stadionul Areni, într-o partidă din turul al treilea al competiției.

Jocul a fost marcat de o greșeală imensă a arbitrului central Dorin Burloiu din Galați, care nu a sancționat un henț în afara careului comis de portarul celor de la Dante, Ionuț Ailenei, abatere care trebuia sancționată cu eliminare având în vedere că portarul oaspeților era ultimul apărător. Prima repriză s-a încheiat cu tabela intactă, într-un cor de huiduieli la adresa arbitrului central.

Scorul a fost deschis imediat după pauză, în minutul 48. Oaspeții primesc un corner, Piquionne Loick se înalță în careu și trimite cu capul în colțul din dreapta lui Toma Niga, mingea lovește bara și intră în poartă.

„Galben-verzii” au restabilit egalitatea după zece minute, prin Odoh Chika. Scorul final avea să fie stabilit în minutul 66, când Cornel Căinari trimite în vinclu dintr-o lovitură liberă din afara careului.

La final, jucătorii au sărbătorit împreună cu galeria revenită în peluză după un an de pauză.

Foresta Suceava ajunge la a cincea victorie consecutivă din tot atâtea partide oficiale și privește cu optimism următorul meci, programat sâmbătă, 17 septembrie, de la ora 17:00, pe Stadionul Areni, cu Viitorul Darabani, în etapa a IV-a a campionatului Seriei I a Ligii a III-a. 


Rezultate turului al III-lea al Cupei României:
  • CSM Reșița - Politehnica Timișoara 2-0
  • Flacăra Moreni - CSA Steaua 2-2, 3-5 la loviturile de departajare
  • CS Tunari - Dinamo 0-3
  • SC Popești Leordeni – Concordia Chiajna 0-0 după 120 de minute, 4-5 după lovituril de la 11 metri
  • Șoimii Lipova – Lotus Băile Felix 3-1
  • CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Ripensia Timișoara 0-2
  • Avântul Periam – CSC Dumbrăvița 0-1
  • Petrolul Potcoava – CSM Slatina 1-3
  • CSM Alexandria – Progresul Spartac 2-1
  • CSM Satu Mare - Minaur Baia Mare 1-2
  • Dunărea Călărași - Unirea Slobozia 1-5
  • CS Blejoi - Gloria Buzău 0-4
  • Viitorul Ianca - Oțelul Galați 1-3
  • SR Brașov - CS Comunal Șelimbăr 0-3
  • KSE Târgu Secuiesc - FC Brașov 0-5
  • Știința Miroslava - Politehnica Iași 1-3
  • Foresta Suceava - Dante Botoșani 2-1
  • Gloria Bistrița - Unirea Deja 0-0, 3-2 la lovituri de departajare
  • CS Ocna Mureș - Unirea Ungheni 1-1, 4-1 la lovituri de departajare
  • Flacăra Horezu - Viitorul Pandurii Tg Jiu 2-2, 2-3 dupa prelungiri
  • CS Afumați - Metaloglobus 0-0, 2-0 la lovituri de departajare

Niciun comentariu

Un produs Blogger.