VIDEO Foresta egalează miraculos după ce arbitrul Octavian Ciucanu a inventat un penalty în prelungiri pentru Ceahlăul

Foresta Suceava a reușit să obțină miraculos un punct în partida cu Ceahlăul Piatra Neamț, pe Stadionul Areni, după ce centralul Octavian Ciucanu a dus gazdele în avantaj inventând un penalty în prelungiri.

Ultima etapă a turului Seriei I a Ligii a III-a la fotbal a programat sâmbătă, pe stadionul Areni, partida Foresta Suceava - Ceahlăul Piatra Neamț.

Cele 90 de minute regulamentare de joc s-au scurs greu, cu ambele echipe punând accent pe apărare, luptând pentru posesie și reușind cu greu și de puține ori faze de atac care să pună în pericol poarta adversă.

Meciul părea să se îndrepte spre un 0-0 când echilibrul a fost rupt de centralul Octavian Ciucanu. Ceahlăul beneficiază de o lovitură liberă de la mare distanță, mingea este centrat, iar Mihăescu respinge din marginea careului de 6 metri, din fața lui Anton care nu reușește să ajungă la minge, dar acuză o presupusă lovitură din partea portarului Forestei. Arbitrul Octavian Ciucanu acordă lovitură de la 11 metri și Ceahlăul preia conducerea în prelungirile meciului.

Înainte și după executarea penalty-ului au loc mai multe momente tensionate în care sunt implicați jucători de pe teren și de pe banca de rezerve ale celor două echipe, dar și oficiali ai celor două cluburi.

Jocul este reluat după câteva minute, Foresta ajunge la poarta gazdelor, obține o lovitură de la colț, iar Makongo primește mingea în careul mic fața porții și înscrie la ultima fază a meciului.

Este al doilea meci consecutiv pe Areni în care Foresta Suceava are parte de mari greșeli de arbitraj, după ce în urmă cu două săptămâni arbitrul băcăuan Sergiu Mavriche a inventat pur și simplu un penalty și a eliminat un jucător al gazdelor la scorul 0-0, la începutul cele de-a doua reprize a meciului cu Șomuz Fălticeni.